צ'יפס מגזין

זקן, קלנועית ותפוח עץ.

השעה הייתה שעת עומס. נראה היה ששיירת הרכבים העומדים בפקק והאנשים העסוקים בסידוריהם – בשיאה ומידי פעם, אף נשמעו צפירות של נהגים זועמים. ככה זה, המון אנשים עם שגרת יום אינטנסיבית.

מבין כל ההמולה זיהיתי את האיש הזקן עם הקלנועית. יש לציין, שהנסיעה בעיר על קלנועית, נדירה. ויש האומרים שהאיש הזקן הוא היחיד המחזיק בקלנועית בעיר.

בעודי עומד בפקק אחזה בי תחושת רחמים על אותו זקן. הרי לא פשוט להתנייד עם קלנועית ברחבי העיר. חשבתי לעצמי שבטח לוקח לו שעות ארוכות להגיע ממקום למקום.

מזג האוויר באותו היום לא היה אטרקטיבי. קריר עם עננות גבוהה, ובכל רגע יכול לרדת גשם. מבלי להתלבט יותר מידי החלטתי לעשות מעשה. חניתי את הרכב בצד וניגשתי אל האיש הזקן.

״שלום איש, אני צח ורציתי להציע את עזרתי״ אמרתי.

״שלום בחורצ׳יק, ומדוע אתה חושב שאני זקוק לעזרה ?״ שאל הזקן.

״תיארתי לעצמי. הרי אתה מתנייד עם קלנועית ברחבי העיר. אני מניח שלוקח לך זמן רב להגיע ממקום למקום, אני מציע לך להחנות את הקלנועית בצד הדרך ואקח אותך עם הרכב לאן שתרצה. אני בטוח שזה יחסוך לך זמן רב״ הוספתי.

״תודה בחורצ׳יק, אני מעריך את הרצון שלך לעזור לי אך אינני זקוק לטרמפ. אבל אני כן זקוק לעזרה קטנה ממך. התואיל להצטרף אלי לקלנועית ?״ שאל הזקן.

הבקשה של הזקן הייתה לי מעט מוזרה. חשבתי לעצמי, מדוע בכדי לעזור לו אני צריך להצטרף אליו לקלנועית ועוד במזג האוויר הזה. ובכל זאת החלטתי להשיב בחיוב.

״לפני שנתחיל בנסיעה, תעזור לי לסדר את כיסוי הניילון. המזג אוויר לא משהו היום ואם לא נסדר את הכיסוי עכשיו אנו עלולים להירטב בגשם״ אמר הזקן.

אחרי מאבק לא קטן ברוח המתגברת, הכיסוי סודר וכעת אני יכול לסייע לאיש הזקן.

״ועכשיו בחורצ׳יק , כשאנו יושבים בתוך הקלנועית ומוגנים מהגשם, זה הזמן לשתות כוס מיץ״ הוציא הזקן את בקבוק המיץ התפוזים ומזג.

אומנם אני לא חובב מיץ תפוזים אבל היה משהו מיוחד בכוס הזו, היא הזכירה לי טעם של פעם.

״איש יקר, תודה על כוס המיץ. תוכל להגיד כיצד אני יכול לסייע לך ?״ שאלתי את הזקן

״בהחלט בחורצ׳יק, כעת נצא לנסיעה קצרה ואספר לך תוך כדי כיצד אתה יכול לסייע לי״

הנסיעה בקלנועית ארכה כשעה וחצי. חלפנו על פני המון תחנות בעיר. בחלקם ביקרתי בפעם הראשונה אף עלי פי שאני נוסע ברחבי העיר יום יום.

מידי פעם, הבחנתי במבט המוזר שהפנו לעברינו האנשים העסוקים שחלפו על פנינו עם רכביהם. הבנתי אותם, הרי בכל זאת לנסוע עם קלנועית ברחבי העיר, זה דבר מוזר.

״אתה רואה את הספסל הזה ? פה פגשתי לראשונה את אשתי עליה השלום. בהתחלה היא לא רצתה אותי. לקח לי המון זמן ותפוח עץ בכדי להגיע לליבה״ אמר הזקן

״למה דווקא תפוח עץ ?״ שאלתי

״את התשובה תדע בהמשך״ הוסיף הזקן והמשכנו בנסיעה.

לאחר כמה דקות עצרנו ליד השוק הישן. ובכן ישן זה לא רק כינוי. המתחם נראה מוזנח ורק דוכנים מעטים מאוד נשארו בשוק.

״ועכשיו בחורצ׳יק, נלך להגיד שלום למתילדה. אני מכיר אותה כבר שלושים שנה ובכל פעם שאני עובר בשוק אני הולך להגיד לה שלום״.

נראה היה שהאיש הזקן הוא דמות מוכרת בשוק הישן. כמעט כולם בירכו אותנו לשלום והתעניינו בכנות לשלומו. הזקן השיב לכולם בחמימות ונראה היה שהזקן אוהב את האנשים בשוק הישן והם אוהבים אותו בחזרה.

כשהגענו למתילדה נראה היה שהזקן התרגש אף יותר. כמתבונן מהצד היה נחמד לראות את הידידות והכבוד הרב שהם רוכשים אחד לשניה. בכל זאת, הם מכירים כבר שלושים שנה.

רוב השיחה התבססה על חוויות משותפות שחוו הזקן, מתילדה ואשתו עליה השלום. ואני הקשבתי להם בקשב רב.
בסיום השיחה רכש הזקן ממתילדה תפוח עץ אחד והמשכנו בנסיעה.

תוך כדי נסיעה שאלתי שוב את הזקן כיצד אני יכול לסייע לו, הזקן התעלם באלגנטיות משאלתי וחזר על אותה התשובה שבעוד מספר דקות אדע והמשיך בנסיעה.

לאחר כמה דקות החנה הזקן את הקלנועית ליד מספר רכבים יוקרתיים וחדישים במיוחד, חלקם לא היו מביישים נהגי מרוצים.

״צח תכיר, כאן הבית שלי ואלה הרכבים שלי. יש לי חיבה גדולה מאוד לרכבי יוקרה כולם בבעלותי ובהם אני מטפל ונוסע בעצמי״ אמר הזקן.

הייתי מופתע מאוד. כמעט ושאלתי את הזקן מדוע הוא נוסע עם הקלנועית כשיש לו צי של רכבי יוקרה משלו. אבל הבנתי.

הבנתי שבעזרת האיטיות של הקלנועית התאפשרה לי ההנאה מכוס מיץ עם טעם של פעם,להכיר מקומות חדשים ולהתרשם מידידות אמיצה ועתיקת שנים בין בני אדם.

״בחורצ׳יק ,אני חייב לציין ששיקרתי לך. לא באמת הייתי צריך עזרה. אך ראיתי שאתה צריך עזרה קטנה.
אני סבור שהבנת את המסר. תדע שהחיים חולפים מהר ולפעמים בכדי להנות מהפרטים הקטנים צריך לנסוע גם בקלנועית״ אמר הזקן.

הודתי לו, לחצתי את ידו וניפרדנו לשלום.

ובעודי הולך לדרכי צעק לעברי הזקן –

״בחורצ׳יק, בקשר לתפוח עץ. כשתמצא מישהי שמצאת חן בעיניך, לך אליה, תנקה את תפוח העץ עם החולצה שלך ותן לה אותו. היא תאהב ותעריך את זה מאוד. סמוך עלי, יש לי ניסיון״.

— סוף —
תודה רבה שקראתם עד לכאן.

צח מצ׳יפס 💜

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter